mobile web page generator software download

OSP Blękwit - informacje

DANE Adresowe

Ochotnicza Straż Pożarna w Blękwicie

Blękwit,

77-400 Złotów, woj. Wielkopolskie

NIP jednostki: 767-153-27-04

Członkowie Zarządu

Obecny Zarząd wybrano 20.02.2016

Członkowie zarządu:

• Prezes: dh Piotr Müller,
  • I v-ce prezes - Naczelnik: dh Grzegorz Kołodziej,
  • II v-ce prezes: dh Michał Krawczyk,
  • Z-ca naczelnika: dh Bogusław Krysiński,
  • Skarbnik: dh Andrzej Krawczyk,
  • Sekretarz - kronikarz: dh Adriana Pakuła-Dziamara,
  • Gospodarz: dh Marcin Kwasigroch

Członkowie Komisji Kewizyjnej:

• Przewodniczący: dh Piotr Banaczyk,
  • V-ce przewodniczący: dh Kazimierz Dzik,
  • Sekretarz: dh Piotr Zych.

Strażnica OSP Blękwit

W 1987 roku do użytku oddano nową siedzibę OSP Blękwit. Wybudowana dzięki współpracy z Komendą Rejonową Straży Pożarnej, Naczelnikiem Gminy, PZU, Bankiem Ludowym w Złotowie oraz jednostkami gospodarczymi miała służyć nie tylko strażakom ale i mieszkańcom wsi. Mieszkańcy wsi brali czynny udział w czynie społecznym na rzecz budowy remizy. Remiza służy wszystkim po dziś dzień. Obecnie od wielu lat powoli remontowana i unowocześniana jest miejscem spotkań strażaków i mieszkańców wsi.

Tu również warto wspomnieć o naszym dobytku, czyli o starej zabytkowej remizie, która pochodzi z pocz.ątku XX w.

Jest to budynek murowany, o dachu dwuspadowym krytym dachówką, z wieżą drewnianą, szkieletową, szalowaną deskami. Strażńica ta uznana została jako zabytek i jest pod opieką konserwatora zabytków. Rekonstrukcja starej strażnicy OSP Blękwit znajduję się w Skansenie w Osieku nad Notecią. Po długoletniej służbie mieszkańcom została w 2002 roku odremontowana. Stało się to głównie dzięki funduszom gminnym i czynie społecznym strażaków OSP Blękwit. Remont był dosyć kosztowny i pracochłonny. Należało przestrzegać zaleceń konserwatora zabytków. Poza tym sama konstrukcja strażnicy była trudna do remontu. Jednak udało się. Dziś "Stara remiza" -jak ją nazywają mieszkańcy Blękwitu, pokryta jest strukturą, ma nowy dachówkowy dach i nowo odremontowaną wieżę. Obecnie jest zabytkową wizytówką wsi..